Schodiště vybíráme s ohledem na celkový vzhled interiéru, nesmíme však opomenout zmínit i bezpečnostní hledisko. Schodiště je primárně provozní konstrukce, která povětšinou spojuje dvě rozdílné výškové úrovně. Tuto náročnou cestu samozřejmě nebude vždy zdolávat fit a plní energie, ale i v situacích, kdy nám nebude nejlépe, budeme vystresovaní a v tom případě i daleko více náchylní k nesoustředěnosti.
Vždy je tedy dobré vycházet z celkové dispozice interiéru a nesnažit se umístit konstrukci schodiště někam, kde je na první pohled jasné, že nebude naplno plnit svou základní funkci.
Kam je umístit?
V rodinných domech jsou schodišťové konstrukce nejčastěji součástí provozních prostor, jako je předsíň nebo chodba, v mezonetech se zase jako nejpraktičtější jeví obývací pokoj. Ve většině případů však spojují společenské prostory s prostory neveřejnými, jako jsou ložnice a dětské pokoje. Umístění je však velmi individuální a je dobré ho ještě před instalací probrat s architektem, který navrhne optimální řešení v daném interiéru. To platí obzvlášť v případě typových domů, kdy nejste s vnitřní dispozicí příliš spokojeni a na změny už tu není příliš prostoru.
V posledních letech jsou velmi oblíbené schodiště vyvedené přímo z obývacího pokoje. V tomto případě ale pozor, vzhledově to možná vypadá hezky, ale toto řešení s sebou přináší řadu úskalí. Jednoznačně je v tomto případě narušená určitá intimita a soukromí obývacího pokoje, který už nebude sloužit coby uzavřená místnost, ale rázem se z něj stane průchozí. A nesmíme zapomenout ani na přenos prachu, hluku a v neposlední řadě i únik tepla. Toto řešení tedy předem vždy zvažte s odborníkem a vymyslete společně optimální řešení, které vám bude vyhovovat.
Umístění schodiště podléhá i počtu lidí v domácnosti. Pokud je rodinný dům navíc vícegenerační, je vhodné schodiště umístit mimo obytné místnosti.