Lidé jsou motivováni k tomu, aby si sehnali nějaké zaměstnání, především tím, že potřebují ke své obživě peníze. Většina z toho, co potřebují, se nedá sehnat jinak než v podobě koupě, a tudíž je třeba si zajistit dostatečný přísun peněz, který je možný právě formou výdělku.
A když se tedy lidé po nějakém zaměstnání shánějí, zajímají se logicky nejen o to, co a kde by měli dělat, ale i o to, kolik za to dostanou. A ti rozumní a poměrů znalí berou nejlépe takovou práci, ve které si vydělají dost. Nebo ještě lépe víc než dost.
Jenže při sjednávání odměny za určitou práci dochází nejednou k určitému neporozumění. A byť může jít i jen o jediné nepochopené slovo, může mít i toto zásadní význam a s tím související negativní dopad na zaměstnance. Zaměstnavatel tu totiž uchazeči o práci nabízí určitou hrubou mzdu. A zdůrazňuji to slovo hrubou.
A na to je třeba si dát pozor. Protože hrubá mzda není to, co zaměstnanec za svou práci obdrží. To je jenom suma, kterou za něj zaměstnavatel utratí. Jenže než dostane zaměstnanec to, na co má nárok, strhnou se z této hrubé mzdy povinné odvody, tedy daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění a případně i něco dalšího.
Takže zaměstnanec dostane až daleko menší mzdu čistou. A pokud s touto změnou nepočítal, může být i nemile překvapen.
A jak takovým nemilým překvapením zabránit? Nejideálněji tím, že se použije pro výpočet toho nazývaného čistá mzda kalkulačka Kalkulačka čisté mzdy. S pomocí tohoto užitečného nástroje může totiž každý hned vědět, kolik skutečně dostane při určité hrubé mzdě na ruku.
A co má za výhodu ten, kdo má takovou informaci včas? Přece tu, že si může hned dělat plány a ví, kolik bude moci utratit a co si bude moci dovolit. A nemusí se bát, že by mu nakonec peníze nestačily, protože by dostal nečekaně málo. Protože nebude očekávat hrubou mzdu, kterou nikdo nikdy nedostane.