Kdo je připraven, není překvapen. To platí na dlouhých cestách dvojnásob. Snížit riziko závady během cesty můžeme správnou údržbou, pečlivou přípravou a kontrolou. Před cestou je nutné motorku zkontrolovat, předpokládejme, že servisní intervaly předepsané výrobcem jsou dodrženy.
Motorový olej a řetězová sada
S přihlédnutím k délce plánované cesty a servisnímu intervalu zvažte výměnu motorového oleje, není potřeba zbytečně předem měnit olej, když na něm máte málo najeto. Ani při případném přejetí intervalu výměny oleje o několik set kilometrů se nemusíme bát poškození motoru, oleje jsou kvalitativně na velmi vysoké úrovni. Při delší cestě je potřeba počítat s výměnou oleje v průběhu cesty.
Stav řetězu ani ozubených kol v žádném případě nepodceňujte. Vytahaný řetěz způsobuje obtěžující škubání a vibrace. Ani jeho hluk vám při dlouhé cestě náladu rozhodně nezlepší. O jeho přetržení nemluvě. Opotřebený řetěz zase musíte každou chvíli napínat.
Brzdy, pneumatiky a vzduchový filtr
Zkontrolujte brzdové destičky. Je-li obložení sice již opotřebené, ale výměna ještě není nutná, vezměte si náhradní destičky s sebou. Jejich výměna nebývá nijak náročná. Brzdová kapalina by neměla být starší než 2 roky.
Stav a nahuštění pneumatik má zásadní vliv na komfort a jízdní vlastnosti, zkontrolujte především hloubku dezénu a správné nahuštění.
Čistota vzduchového filtru má zásadní vliv na spotřebu, protože při jeho zanesení nečistotami vzniká podtlak v difuzoru a motor pak nasává větší množství paliva. Proto filtr před cestou vyčistěte nebo rovnou vyměňte podle doporučení výrobce.
Při rozmísťování bagáže dbejte na to, že je potřeba nejtěžší věci umisťovat co nejblíže ke středu motorky, tedy do ruksaku na nádrži, lehčí pak do bočních kapes a do horního kufru třeba jen lehký spacák. Není-li motorka vybavena přídavnými pláštěnkami, je vhodné prádlo a ostatní oblečení ještě zabalit do igelitového pytle. Ušetří vám to spoustu nepříjemných starostí.