Sušené ovoce je určitě zdravější alternativou nezdravých cukrovinek, ale rozhodně ne v příliš velkém množství. Ovoce totiž obsahuje cukru, který do sebe možná nevědomky dostáváte jeho častou konzumací. Pokud se tedy snažíte zhubnout a stále tápete, čím že by to mohlo být, že váha neustále nejde dolů, za vinu může být právě sušené ovoce. Které je pro nás vhodné a kterému se raději obloukem vyhnout?
Fíky sušené, rozinky, švestky, křížaly, hrušky, meruňky ba dokonce takové delikatesy jako mango nebo papája. Na trhu najdete sušené ovoce nejrůznějších druhů. Mnoho z nás si je dopřává jako náhradu za nezdravé cukrovinky jako je čokoláda, sušenky nebo bonbony. Přitom do sebe konzumací sušeného ovoce možná nevědomky dostáváte spoustu cukru, které sušené ovoce obsahuje víc než dost.
Cukr jako hlavní příčina obezity
Už samotné ovoce v čerstvé podobě obsahuje glukózu a hlavně ovocný cukr, též známý pod názvem fruktóza. Pokud tedy chcete tělu dodat rychle vstřebatelnou energii, je ovoce tou správnou volbou. Jeho konzumace by však měla být vždy ovlivněná výdejem energie, stále mlsání bez výdeje energie pro naše tělo rozhodně není nic zdravého. Pokud je pohyb nedostatečný, přesto si čas od času rádi dopřejete sladkost v podobě ovocného cukru, tělo nestačí fruktózu využívat a začne jí ukládat coby podkožní tuk. Nadměrná konzumace se tak začne projevovat nejenom na váze, ale především znatelně na celkovém vzhledu. Zvláště u žen se pak můžeme setkat s pomerančovou kůží, nevzhlednými faldíky na břiše a ukládání přebytečného tuku v rizikových partiích. Není to vždy pravidlem, ale jedním z příčin je právě nadměrná konzumace jednoduchých cukrů v kombinaci s nedostatkem pohybu.
Konzumace sušeného ovoce je tak zcela jistě zdravější variantou, ovšem i zde by měla být konzumace v rozumné míře. Ideální pak jako lehká snídaně nebo svačina, právě v dopoledních hodinách totiž tělo dokáže s ovocným cukrem mnohem lépe pracovat.